Pracujesz przy komputerze, a wieczorem lubisz wypocząć przed telewizorem? Na efekty nie musisz długo czekać. Zobacz, co się stanie z Twoim ciałem, jeśli nie zadbasz o nie już dziś.
W lutym 2016 roku firma GSK Consumer Helathcare opublikowała badanie o nazwie Global Pain Index, z którego wynika, że prawie 2/3 Polaków przynajmniej raz w tygodniu doświadcza bólu, z czego 96 proc. z nich cierpi regularnie na ból pleców, w tym na ból szyi (79 proc. badanych). Z czego to wynika? Oczywiście z siedzącego trybu życia.
Według raportu z 2014 roku zaprezentowanego przez MaryMeeker, przeciętny Polak spędza średnio 6,5 godziny dziennie przed ekranem monitora. Pamiętajmy jednak, że wyliczono tu średnią. W rzeczywistości wielu z nas w pozycji siedzącej tkwi 8 a nawet 12 godzin dziennie
Zatem garbimy się i to na potęgę. Jaki ma to wpływ na nasze życie?
Skurczona pozycja powoduje ściskanie narządów wewnętrznych, co może prowadzić do problemów z trawieniem i pogorszenia metabolizmu. Ponadto długotrwałe garbienie się podczas siedzenia powoduje, że do naszych komórek i mózgu dociera niewielka ilość tlenu. W efekcie spada nasza wydolność, zaczyna brakować nam energii. Trudniej jest nam podjąć się aktywności fizycznej, gdyż po pracy mamy jedynie ochotę położyć się i zasnąć.
Dokuczliwe bóle?
Ból zlokalizowany w okolicy szyi i między łopatkami, kłucie w klatce piersiowej, to najczęstsze skutki wielogodzinnego garbienia się. Z czasem staje się to na tyle nieznośne, że trudno nam efektywnie pracować i zwyczajnie cieszyć się życiem. Sięgamy po tabletki i maści przeciwbólowe, jednak te dają jedynie krótkotrwałe efekty. W rzeczywistości tylko zmiana trybu życia i wizyta u specjalisty jest w stanie nam pomóc.
Migreny
Garbiąc się, wysuwamy do przodu brodę, tym samym doprowadzamy do zaciśnięcia się mięśni z tyłu szyi i górnej części pleców. Jednocześnie zaciskamy szczękę i napinamy mięśnie twarzy. To w konsekwencji prowadzi do uciążliwych bólów głowy o charakterze migrenowym.
Trwałe deformacje
Pozycja, w której mamy zaokrąglone plecy i wysuniętą żuchwę, zmusza mięśnie do długotrwałej i nienaturalnej pracy. W efekcie dochodzi do trwałych odkształceń kręgosłupa w odcinku szyjnym, które jesteśmy w stanie wyeliminować wyłącznie dzięki długotrwałej pracy z fizjoterapeutą.
Dlaczego wiele osób się garbi?
Utrzymanie prawidłowej postawy ciała jest dla wielu osób nie lada wyzwaniem, z racji nawyku postawy, który wykształcił się przez wiele lat. Przyczyn zgarbionej sylwetki może być wiele, jednak najbardziej widocznymi czynnikami są:
- czynnik stresu, na który człowiek może być narażony już w okresie dzieciństwa – przyczynia się do przyjęcia charakterystycznej skulonej sylwetki oraz uniemożliwia prawidłową pracę mięśni;
- nieprawidłowe przyjmowanie pozycji podczas spędzania czasu wolnego przy biurku, pracy przy komputerze, czytaniu książki – największą uwagę należy zwrócić na okres dorastania, gdyż brak korygowania nieprawidłowej postawy już od najmłodszych lat mocno zaburza pracę i rozwój kręgosłupa;
Najczęściej spotykany objawami, które się ujawniają u osób garbiących są:
- dolegliwości bólowe o różnym natężeniu, pojawiające się głównie w okolicy między łopatkowej;
- dolegliwości bólowe w okolicy żeber i klatki piersiowej;
- nietypowe odczucia jak kłucie w klatce piersiowej;
- duszności, problem z oddychaniem (utrudniony wdech);
- zmniejszona ruchomość klatki piersiowej;
pojawienie się dodatkowych dolegliwości bólowych –ból kręgosłupa szyjnego i ból kręgosłupa lędźwiowego;