Sucha igłoterapia (dry needling, DN) to metoda fizjoterapeutyczna polegająca na nakłuciu punktu spustowego w mięśniu lub nakłuciu napiętego pasma mięśniowego za pomocą sterylnych, jednorazowych igieł do akupunktury w celu leczenia bólu mięśniowo-powięziowego i dysfunkcji w obrębie narządu ruchu. Pomimo tego, że podczas igłoterapii suchej używa się igieł do akupunktury, terapia ta nie ma nic wspólnego z klasyczną formą akupunktury.
Podczas zabiegu suchego igłowania fizjoterapeuta oddziałuje na płytkę nerwowo-mięśniową w mięśniu (miejsce połączenia synaptycznego pomiędzy aksonem neuronu ruchowego a komórką mięśniową), stymulując komórki mięśniowe organizmu do regeneracji i przebudowy. W konsekwencji prowadzi to do zmniejszenia napięcia mięśniowego oraz zmniejszenia i ustąpienia bólu.
Przed przystąpieniem do suchego igłowania fizjoterapeuta określa miejsce nakłucia mięśnia poszukując punktu spustowego i napiętego pasma mięśniowego. Głównym kryterium diagnostycznym podczas badania jest obecność zwiększonej wrażliwości na nacisk w obrębie napiętego pasma oraz występowanie częściowego lub kompletnego bólu rzutowanego zgodnego z dolegliwościami pacjenta. Odpowiednio zlokalizowany i zdiagnozowany punkt spustowy objawia się drganiem przy jego nakłuwaniu podobnym do drżenia pęczkowego mięśni. Objaw ten świadczy o jego dezaktywacji.
Suche igłowanie jest bardzo skuteczną metodą leczenia bólu mięśniowo-powięziowego. Można łączyć ją z innymi metodami fizjoterapeutycznymi takimi jak terapia manualna i terapia tkanek miękkich w celu zwalczania bólu przewlekłego i ostrego.
WSKAZANIA do igłoterapii suchej :
Najczęściej sucha igłoterapia znajduje zastosowanie w przypadku:
- terapii mięśniowo-powięziowych punktów spustowych,
- tendinopatii (choroby ścięgien),
- bólu pochodzącego z tkanki bliznowatej,
- dużego napięcia mięśni,
- bólu głowy,
- zespołu bolesnego barku,
- przeciążenia stożka rotatorów,
- łokcia tenisisty,
- łokcia golfisty,
- bólu w stawie rzepkowo-udowym,
- kolana biegacza (kolano skoczka),
- bólu biodra i przeciążaniach związanych z uprawianiem sportu (np. zespół pasma biodrowo – piszczelowego, ITBS – IlioTibial Band Syndrome)
- cierpnięcia dłoni
- lumbago
- bóle związane ze stanami zwyrodnieniowymi
- shin splits (bóle przedniego przedziału piszczeli)
- bóle ścięgna Achillesa
- rwa kulszowa
- ograniczenie zakresu ruchu po długotrwałym unieruchomieniu lub urazie (skręceniu, złamaniu, artroskopii).
PRZECIWSKAZANIA do igłoterapii suchej :
Przeciwwskazania bezwzględne:
- ostry stan zapalny,
- obniżona krzepliwość krwi (INR > 1,5),
- gorączka,
- ostry uraz,
- krwiaki,
- napięcie spastyczne mięśni,
- obrzęk limfatyczny,
- nowotwory,
- alergia na nikiel.
Przeciwwskazania względne:
- ciąża (1 trymestr, okolica L-S, okolica brzucha),
- choroby psychiczne,
- zwiększone ryzyko infekcji np. HIV,
- choroby zakaźne.
Tatuaż w miejscu terapii NIE JEST przeciwwskazaniem do suchej igłoterapii.
Normalne i częste reakcje występujące po zastosowaniu igłoterapii suchej to niewielkie krwiaki oraz dolegliwości o charakterze zakwasów w obrębie mięśni, na których prowadzona była terapia (do 3 dni).