Kinezyterapia to ogólnie mówiąc leczenie ruchem. Podstawą jest gimnastyka lecznicza. Polega na wykonywaniu różnego rodzaju ćwiczeń, które mają za zadanie poprawić stan zdrowia pacjenta i przywrócić mu jak największą sprawność.
Należy pamiętać, że kinezyterapia ma działać korzystnie nie tylko na układ ruchu, czyli kości, mięśnie i stawy, ale ma ona za zadanie wywierać również pozytywny i korzystny wpływ na inne układy naszego organizmu. Zadaniem kinezyterapii jest zatem również jak największe przywrócenie sprawności układu krążenia, układu oddechowego i nerwowego oraz przewodu pokarmowego i układu moczowo-płciowego.
Leczenie ruchem jest wykorzystywane w bardzo wielu różnych przypadkach. Przede wszystkim jest stosowane w przypadku chorób układu ruchu. Znajduje miedzy innymi zastosowanie u osób z wadami postawy, w przypadku złamań kończyn oraz ich amputacji, jak również u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów, z bólami reumatoidalnymi, u osób z bólami kręgosłupa oraz niedowładami i porażeniami kończyn. Zabiegi kinezyterapii są również stosowane u pacjentów z chorobami układu krążenia. Wykorzystywane są one zatem u osób leczących się z powodu nadciśnienia tętniczego, u pacjentów z problemami zakrzepowo -zatorowymi, u osób z chorobą wieńcową oraz po udarze. Ćwiczenia kinezyterapii stosowane są też u chorych ze stwardnieniem rozsianym, z chorobą Parkinsona oraz często również w przypadku innych chorób układu nerwowego.
Ćwiczenia i zabiegi kinezyterapii powinien wykonywać z pacjentem TYLKO wyszkolony fizjoterapeuta lub lekarz rehabilitacji. Tacy specjaliści bowiem doskonale znają się na swojej pracy, znają bowiem anatomię i fizjologię ludzkiego organizmu, dzięki czemu są w stanie dokładnie wytłumaczyć pacjentowi na czym polega dane ćwiczenie i jak je wykonywać.