Kolano biegacza – czym jest i jak je rozpoznać?

Najczęściej występującą u biegaczy kontuzją stawu kolanowego jest tak zwane ” kolano biegacza. To typowy uraz przeciążeniowy, który występuje u długodystansowców. Ból pojawia się po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie kolana. Powoduje go niewłaściwie pracująca rzepka.

Przyczyna: Nagłe zwiększenie objętości treningu lub intensywności, na przykład wprowadzenie nagle, dużej ilości podbiegów, może spowodować zużycie mechaniczne rzepki. W zależności od wieku biegacza i stopnia uszkodzenia może skończyć się przerwą w treningach.  W skrajnym przypadku może prowadzić do operacji lub oznaczać zakończenie kariery biegacza.

Niestety, to złe użytkowanie, a nie wadliwy mechanizm jest najczęściej przyczyną szwankowania stawów kolanowych. Ruchome połączenie kości udowej z piszczelową za pomocą m.in. mięśni, łąkotek i więzadeł – ze współudziałem rzepki – zostało stworzone, by umożliwić człowiekowi przemieszczanie się.

Kolana przyjmują na siebie ciężar całego niemal ciała, a do tego muszą jeszcze znosić żmudne treningi biegaczy

O co biega? Wśród nieurazowych kontuzji niechlubną popularnością cieszy się „kolano biegacza”. Wiadomo – nie bez przyczyny nadano mu taką nazwę. Znajdująca się w przedniej części kolana rzepka podczas zginania i prostowania kolana porusza się, ale powinna pozostawać wewnątrz specjalnego toru. Kiedy przesuwa się poza wyznaczony kanał (np. z powodu zaburzeń anatomicznych lub braku równowagi mięśniowej), dochodzi do podrażnienia sąsiednich struktur. Treningi w terenie pagórkowatym i wykonywanie pełnych przysiadów również może mieć wpływ na wystąpienie tej kontuzji.

Co począć? „Aby zabezpieczyć się przed objawami, należy rozciągać pasmo biodrowo-piszczelowe i wzmacniać mięśnie stabilizujące – radzi fizjoterapeuta. – W razie wystąpienia dolegliwości bólowych należy postępować wedle prostej zasady: »Boli? Nie biegaj«. W tym czasie warto poświęcić więcej czasu na rozciąganie i trening funkcjonalny. Praca z terapeutą znacznie skraca okres rekonwalescencji”. W zniesieniu bolesnych objawów zapalenia pomaga schładzanie kolana lodowymi okładami.

JAKIE SĄ OBJAWY KOLANA BIEGACZA?

Charakterystycznym objawem jest ból. Dolegliwości bólowe mogą pojawiać się niespodziewanie i dotyczą najczęściej przedniej lub bocznej części kolana. Nasilają się podczas ćwiczeń oraz w przypadku przybrania na dłużej pozycji, w której staw kolanowy jest zgięty. Kolejnym niemiłym objawem może być trzeszczenie, zgrzytanie, wywołujące wrażenie, jakby ocierały się o siebie kości. W zaawansowanych stanach może pojawić się również obrzęk stawu kolanowego. W przypadku, gdy nie są to dolegliwości sporadyczne, lecz utrzymują się, a nawet nasilają, konieczna jest konsultacja lekarska i fachowa diagnoza.

Rehabilitacja trwa dość długo (minimum pół roku) i zabiegami najczęściej podczas niej stosowanymi są:

  • zabiegi fizykoterapeutyczne tj. zabiegi polem magnetycznym, laserem, ultradźwiękami,krioterapia, jonoforeza, elektrostymulacja,
  • masaże,
  • kinesiotaping, czyli lecznicze plastry na kolano przyklejone w odpowiedni sposób,
  • kinezyterapia polegająca na wykonywaniu ściśle zaleconych ćwiczeń.