Nerwobóle mają charakter ostrego i piekącego bólu, który pojawia się nagle. Objawy często można załagodzić środkami przeciwbólowymi, jednak w większości przypadków warto jest udać się do lekarza i zdiagnozować przyczynę bólu. Powtarzające się ataki mogą bowiem świadczyć o ukrytym schorzeniu.
Nerwobóle, zwane również neuralgią, to dolegliwości, które objawiają się silnym, piekącym bólem, pojawiającym się nie wiadomo skąd. Towarzyszyć im może mrowienie czy też drętwienie kończyn, połączone nawet z chwilowym niedowładem. Nerwobóle spowodowane są zmianami chorobowymi nerwów. Ból występuje w obrębie pola unerwienia danego nerwu lub jego gałęzi. Neuralgia ma często charakter napadowy – silne ataki przeplatają się z okresami bez żadnych dolegliwości.
CZYM JEST NERWOBÓL MIĘDZYŻEBROWY?
Nerwoból międzyżebrowy promieniuje od jednego lub kilku kręgów piersiowych wzdłuż przebiegu nerwu międzyżebrowego, przez przestrzeń międzyżebrową aż do przedniej linii środkowej klatki piersiowej, z tym że – zgodnie z budową anatomiczną – przebieg tego promieniowania jest bardziej poziomy w górnych partiach klatki piersiowej, a bardziej łukowaty w dolnych partiach. Nerwoból międzyżebrowy może występować jednostronnie lub obustronnie. Przyczyną nerwobólu międzyżebrowego mogą być: guzkowate zapalenie tętnic lub reumatoidalne zapalenie stawów.

Najczęstsze przyczyny występowania nerwobóli to:
● uścisk lub uszkodzenie nerwów, które może wynikać z infekcji, uszkodzeń mechanicznych czy stresu,
● uścisk nerwu przez guzy nowotworowe lub obrzęk tkanek,
● zmiany zapalne w obrębie nerwów, np. w przebiegu półpaśca, który jest częstą przyczyną nerwobólu międzyżebrowego,
Gdzie powstają nerwobóle?
Nawet małe uszkodzenie sieci nerwów może stać się przyczyną nerwobólów. Ból występuje w miejscu, w którym akurat doszło do uszkodzenia czy ucisku nerwu. Najczęściej spotykane dolegliwości to:
●nerwobóle serca (dystonia neurowegetatywna),
●nerwobóle pleców (kręgosłupa),
●nerwobóle głowy i szyi (bóle napięciowe),
●nerwobóle brzucha (żołądka),
●nerwobóle klatki piersiowej (międzyżebrowe),
●nerwobóle zębów i twarzy (neuralgia nerwy trójdzielnego).