Krioterapia Poznań, Przeźmierowo.
Krioterapia to leczenie zimnem. Krioterapia może być miejscowa lub ogólna – w kriokomorze. Leczenie zimnem zmniejsza ból, obrzęki, eliminuje stan zapalny. Pomaga odzyskać radość życia i odmłodnieć. Wszystko dzięki temu, że krew zacznie krążyć 4 razy szybciej niż zwykle.
Krioterapia to leczenie bardzo niskimi temperaturami. Krioterapia miejscowa wykorzystuje urządzenie zakończone dyszą, która wygląda jak rura odkurzacza – przy jej pomocy ochładza się wybrane stawy, fragmenty skóry czy mięśnie. Krioterapia ogólna polega na oziębianiu całego ciała w specjalnych komorach kriogenicznych. Obie metody stosuje się z powodzeniem od wielu lat.
Krioterapia miejscowa
Stosuje się też krioterapię miejscową. Specjalne urządzenia, które wytwarzają parę z ciekłego azotu, mają aplikatory przypominające rurę odkurzacza. W zależności od potrzeb nakłada się na nią dysze o zmiennej średnicy. Z dyszy uwalnia się gaz o temperaturze minus 150 st.C. Zanim skieruje się go na skórę, ogrzewa się do minus 100-90 st.C.
- Jak przebiega krioterapia miejscowa?
Rehabilitant kieruje wylot dyszy na zwyrodniały staw, stłuczony mięsień czy oparzoną skórę. Trzyma go w odległości 10-15 cm od skóry i omiata parami azotu chore miejsce. Po kilku sekundach odczuwa się chłód, ale nie jest to nieprzyjemne ani bolesne. Kiedy na skórze zaczyna być widoczne lekkie zaszronienie, wtedy mrożenie się przerywa. W pierwszej fazie zabiegu dochodzi do gwałtownego obkurczenia tkanek i naczyń krwionośnych. Po kilkudziesięciu minutach naczynia krwionośne rozszerzają się, dobrze natleniona krew szybciej krąży, więc tkanki zyskują nową energię, która umożliwi im oczyszczenie się z toksycznych resztek przemiany materii.
- Wskazania do krioterapii miejscowej
Krioterapia miejscowa leczy urazy, silne stłuczenia, likwiduje miejscowy ból, ułatwia tradycyjną rehabilitację. Stosowana przy rozległych oparzeniach znacznie zmniejsza szok termiczny i łagodzi ból pooparzeniowy, który jest szczególnie dotkliwy. Pomaga również w chorobach reumatycznych oraz zwyrodnieniowych. Usprawnia pojedyncze stawy, likwiduje przykurcze i napięcia mięśni. Wspomaga leczenie nerwu kulszowego, a także likwiduje nerwobóle. Coraz częściej stosuje się ją także do leczenia otyłości, a w gabinetach kosmetycznych do zwalczania cellulitu.
Zastosowanie krioterapii:
-
- Urazy po złamaniach i stłuczeniach,
- Oparzenia – zdejmowanie szoku termicznego,
- Zwiększone napięcie mięśniowe,
- Rehabilitacja pooperacyjna,
- Choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe,
- Nadmierne napięcie mięśniowe, spastyczność,
- Zespoły bólowe (np. łokieć tenisisty, bolesny bark, bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej, ostroga piętowa),
- Nerwobóle,
- Obrzęki, nadwaga i otyłość (przyspiesza metabolizm komórkowy),
- Cellulit i in.
- zapalenie stawów oraz ścięgien i mięśni,
- gorączka reumatyczna,
- zespoły bólowe kręgosłupa (zwłaszcza gdy występują w okolicach lędźwiowych oraz nerwu kpszowego),
- reumatyzm tkanek miękkich (np. zapalenie ścięgien czy okołościęgnowe),
- przykurcze stawów, obrzęki po operacjach oraz bolesne blizny,
- schorzenia neurologiczne (m.in. niedowłady, rozsiane zapalenie mózgu oraz rdzenia kręgowego, miastenia, choroba Parkinsonaczy ostre zapalenie nerwów),
- reumatoidalne zapalenie stawów, gościec łuszczycowy
- zespół bolesnego barku
- zwichnięcia
- uszkodzenia stawów kolanowych
- stwardnienie rozsiane
- profilaktyka osteoporozy
- przemęczenie
- leczenie depresji
- przewlekły ból
- spowalnia proces starzenia się skóry
- Kto nie może korzystać z krioterapii miejscowej?
Z miejscowej krioterapii nie mogą korzystać osoby z niewydolnością krążenia obwodowego, upośledzeniem procesów odżywczych (trofiki) skóry i tkanki podskórnej oraz z odmrożeniami.