Charakterystyka masażu klasycznego
Masaż klasyczny jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu fizjoterapii, a także odnowy biologicznej. W krótkim czasie przynosi bardzo dobre efekty terapeutyczne np. w terapii zaburzeń napięć mięśniowych oraz zespołów bólowych związanych z narządem ruchu. Może być wykonywany całościowo lub na poszczególne części ciała. Masaż klasyczny oferowany jest w większości ośrodków fizjoterapeutycznych, SPA, a także w coraz liczniejszych, prywatnych gabinetach oferujących między innymi tą formę masażu.
Wpływ masażu klasycznego na organizm
Masaż klasyczny Wyróżnia się działanie miejscowe i ogólne masażu. Działanie miejscowe odnosi się do tkanek bezpośrednio opracowywanych przez masażystę, czyli skóry, tkanki podskórnej, powięzi, aparatu więzadłowego, a także stawów i mięśni. W przypadku działania ogólnoustrojowego obserwuje się zmiany w układzie krążenia, nerwowym, wewnątrzwydzielniczym, dokrewnym, a także oddechowym oraz pokarmowym. Podczas zabiegu pacjent odpręża się, relaksuje oraz niejednokrotnie odczuwa senność. Ma to związek z ogólnym rozluźnieniem organizmu pod wpływem bodźców termicznych i mechanicznych. Dodatkowo następuje zmniejszenie liczby oddechów oraz zwolnienie pracy serca z jednoczesnym zwiększeniem pojemności minutowej i wyrzutowej tego organu.
Warto wspomnieć, że masaż przyczynia się do poprawy funkcjonowania samej skóry, poprzez złuszczanie martwego naskórka, pobudzenie podziałów komórkowych oraz odblokowanie gruczołów potowych i łojowych, wpływających na odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Pod wpływem podniesienia temperatury skóry następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych w tkankach podskórnych i jednocześnie przyspieszenie jej przepływu. Dzięki temu opracowywane tkanki są lepiej dotlenione i odżywione, a zbędne produkty przemiany materii oraz toksyny szybko usunięte. Takie działanie przyczynia się do odpływu nadmiaru limfy z naczyń chłonnych, co dodatkowo wpływa na szybkie usuwanie obrzęków i wysięków, poprzez przyspieszenie ich wchłaniania. Obserwuje się działanie przeciwbólowe tego zabiegu. Jednym z efektów masażu klasycznego jest zwiększenie elastyczności skóry, tkanek podskórnych, ale także elementów stawów, ścięgien i więzadeł. Następuje także zwiększenie ruchomości w stawach oraz poprawa ich funkcji. Ma to związek z obniżeniem patologicznie podwyższonego napięcia tych struktur. Odnosi się to także do tkanki mięśniowej, gdyż masaż klasyczny prowadzi do przejściowego odkształcania włókien mięśniowych, a przez to ich uelastycznienia i zmniejszenia napięcia oraz lepszego dotlenienia i odżywienia. Podczas zabiegu obserwuje się mechaniczne przepychanie krwi i limfy w obrębie naczyń krwionośnych, co poza wcześniej wymienionymi elementami usprawnia pracę mięśni gładkich, z których zbudowane są naczynia. Podczas masażu terapeuta mechanicznie oddziałuje na zakończenia nerwowe znajdujące się w skórze, a przez to pośrednio na pracę narządów wewnętrznych
Główne wskazania do stosowania masażu klasycznego to:
- Normalizacja napięcia mięśniowego;
- Stany pourazowe mięśni;
- Przeciwdziałanie zanikom mięśniowym;
- Powysiłkowe zmęczenie mięśni;
- Zmiany przeciążeniowe narządu ruchu;
- Przewlekłe zapalenia stawów, mięśni i ścięgien;
- Stany pooperacyjne narządu ruchu;
- Blizny pourazowe, pozabiegowe i pooparzeniowe;
- Choroby skórnych naczyń limfatycznych i żylnych;
- Zaburzenia trofiki skóry;
- Przewlekła niewydolność układu krążenia;
- Ogólne stany obniżonego ciśnienia krwi;
- Choroba Reynauda;
- Obrzęki limfatyczne związane z niewydolnością układu chłonnego;
- Przewlekły nieżyt oskrzeli;
- Rozedma płuc;
- Niedodma płuc;
- Astma oskrzelowa (w okresie międzynapadowym);
- Zaburzenia ze strony układu pokarmowego (np. zaparcia);
- Nerwobóle;
- Przewlekłe zapalenia nerwów obwodowych;
- Zespół rwy kulszowej;
- Zapalenie korzonków;
- Bezsenność;
- Stany po udarze mózgu;
- Stany po całkowitym uszkodzeniu rdzenia kręgowego;
- RZS;
- ZZSK;
- Zmiany zwyrodnieniowe tkanek miękkich;
- Zespół bolesnego barku;
- Wady postawy;
- Krzywica;
- Dziecięce porażenie mózgowe;
- Okołoporodowe uszkodzenie splotu ramiennego;
- Dysplazja stawu biodrowego;
- Choroby zawodowe takie jak: nerwice, choroba wibracyjna.
Masaż klasyczny działa:
- przeciwbólowo
- polepsza odżywianie tkanek
- regeneruje mięśnie
- zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni
- przyspiesza przemianę materii
- usprawnia przepływ krwi i limfy
Jest to rodzaj masażu odpowiedni dla każdego i w każdym wieku.