RWA KULSZOWA

Rwa kulszowa objawia się nagłym bólem w okolicy lędźwiowej, który może promieniować do pośladka, tylnej powierzchni uda do łydki, a nawet stopy. Ból bywa bardzo silny, powodując drętwienia, przykurcze mięśni i problemy z poruszaniem kończynami. Objawy nasilają się w momencie zwiększania ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego, zatem kichanie czy śmiech mogą się okazać bardzo bolesne.
Czasem wystarczy tylko jeden gwałtowny ruch, by poczuć dotkliwy ból. Wykonywanie codziennych czynności przy ataku rwy kulszowej jest praktycznie niemożliwe, dlatego w tym wypadku naprawdę lepiej zapobiegać niż leczyć.

Przyczyny rwy kulszowej
Atak rwy kulszowej to w głównej mierze efekt wcześniejszych zaniedbań. Kręgosłup z pewnością już wcześniej wysyłał sygnały, świadczące o nasilających się problemach. Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest dyskopatia, która często jest początkowym stadium choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.

Uciążliwy ból w odcinku lędźwiowym oznacza konieczność wizyty u lekarza. Na miejscu możemy się spodziewać szczegółowego wywiadu, na podstawie którego lekarz ustali przyczynę bólu. W trakcie takiej rozmowy należy dokładnie określić wszystkie objawy oraz czynniki nasilające i zmniejszające ból.

Po ustąpieniu najbardziej uciążliwych dolegliwości można rozpocząć rehabilitację. Jako uzupełnienie terapii stosuje się także zabiegi fizykoterapeutyczne, jak krioterapia, ultradźwięki i elektrostymulacja. Należy pamiętać, by po zakończeniu pracy z rehabilitantem kontynuować ćwiczenia w domu, zgodnie z zaleceniami nawet gdy objawy bólowe ustąpią.

Zapraszamy do naszych gabinetów
1) ul.Promienista 89 Poznań ; wjazd windą 2 piętro
tel. 724 666 111
2) os. Marysieńki 25 Poznań; gabinet 201 1 piętro
tel. 783 444 222