Do Polski nadeszły upały dlatego mamy dla Was parę istotnych informacji, z którymi warto się zapoznać 
Wentyluj się…..!!! 
Jeśli chcesz ochłodzić domową przestrzeń, zaopatrz się w urządzenie, wprawiające powietrze w ruch. Może to być elektryczny wentylator, wiatrak na baterie czy też papierowy wachlarz. Aby spotęgować efekt chłodzenia, można umieścić przed wentylatorem miskę z lodem lub kilka plastikowych butelek z zamrożoną wodą
Napoje tak, ale jakie???
Unikaj alkoholu, kawy oraz napojów gazowanych – nie dość, że nie gaszą pragnienia, to mogą działać odwadniająco. Dobrym pomysłem będą także mrożone smakołyki takie jak lody, sorbety czy mrożone owoce. W upalne dni podstawą codziennej diety powinna być woda, która pozwala utrzymać ciało w odpowiedniej kondycji i zapobiec odwodnieniu. Co jakiś czas popijaj kilka łyków wody, nawet jeśli nie czujesz pragnienia.
Co jeść w upalne dni???
W upalne dni najlepiej spożywać sałatki, warzywa i owoce. Należy unikać smażonego mięsa i ciężkostrawnych wysokobiałkowych potraw, które mogą zwiększać metaboliczną produkcję ciepła oraz powodować utratę wody.
Butelka niczym chłodny kompres…
Aby wykonać letnią wersję termoforu, wystarczy zamrozić wodę w plastikowej butelce. Zamiast ogrzewać ciało, stopniowo rozmrażająca się woda, będzie je skutecznie chłodzić. Zamrożoną butelkę wody możesz także nosić ze sobą w ciągu dnia. Przyda się do robienia chłodzących kompresów, a po rozmrożeniu, ugasi pragnienie. Jeśli chcesz zapobiec skutkom skraplania i uniknąć zmoczenia rzeczy w torebce, owiń butelkę w ręcznik.
Ubierz się właściwie!!!
Zrezygnuj z obcisłości, zamiast tego staraj się wybierać luźne, przewiewne tkaniny w jasnych kolorach, które odbijają promienie słoneczne. W upalne dni najlepiej sprawdzają się tkaniny bawełniane i lniane.
Kosmetyki na upały????
Należy unikać perfum, zwłaszcza słodkich i intensywnych. Nie dość, że podniosą temperaturę ciała, to jeszcze mogą przyciągnąć insekty. Codzienny makijaż ogranicz do minimum.

WPŁYW UPAŁÓW NA NASZA ORGANIZM…CO NAM GROZI …??
ODWODNIENIE
Długotrwałego przebywania w wysokiej temperaturze powoduje, że organizm nagrzewa się. Człowiek zaczyna się intensywnie pocić, ponieważ w ten sposób organizm próbuje się schłodzić, dlatego trzeba pić często, ale nie w dużych ilościach. Pierwszym sygnałem odwodnienia jest intensywne pragnienie. Kolejne to uczucie pobudzenia, zaniepokojenia i lęku. Aby najlepiej zaspokoić pragnienie najlepszym rozwiązaniem jest picie płynów izotonicznych lub elektrolitów. Jeżeli ich nie mamy, możemy pić wodę mineralną. Podczas upałów lepsza jest woda gazowana, ponieważ zawarty w niej dwutlenek węgla zapobiega rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów.
UDAR CIEPLNY
Długotrwałe przebywanie na słońcu, może skończyć się udarem. Przegrzanie głowy na skutek bezpośredniego działania promieni słonecznych zaburza działanie mechanizmów regulujących temperaturę w organizmie. Pierwsze objawy ostrzegające to odczucie znużenia, ból i zawroty głowy, nudności oraz poczucie niepokoju. Potem może pojawić się wysoka temperatura, przyspieszenie tętna i częstotliwości oddechów. W przypadku udaru pomoc należy rozpocząć od schłodzenia organizmu. Jeśli gorączka jest bardzo wysoka, dobrym sposobem jest owijanie wilgotnymi tkaninami.
Przy odwodnieniu czy udarze wzrasta ryzyko wystąpienia zawału, udaru i niewydolności nerek – ostrzega dr Sapa.
Zbyt wysoka temperatura potrafi w dużym stopniu zakłócić pracę organizmu – wpływa negatywnie na pracę układu pokarmowego, układu oddechowego i układu krwionośny. Do pewnego stopnia organizm potrafi się przed nią bronić sam. Uruchamia wtedy szereg tzw. reakcji termoregulacyjnych, zapobiegających przegrzaniu.
– pij min. 4 litry płynów – najlepiej z elektrolitami,
– przed wyjściem z domu zakładaj czapkę z daszkiem lub kapelusze oraz okulary przeciwsłoneczne z filtrem,
– przed wyjściem na słońce posmaruj się kremem z wysokim filtrem
– unikaj wychodzenia na słońce i większego wysiłku fizycznego w godzinach od 10.00 do 16.00,
– schładzaj pomieszczenia, w których przebywasz