Zespół cieśni nadgarstka
W dobie komputerów i smartfonów nasze ręce zostają wystawione na solidną próbę. Nie zdając sobie sprawy, że codziennie wysyłamy setki wiadomości, które wymagają zaangażowania naszych placów, co oczywiście jest efektem pracy wielu pojedynczych struktur. Nieprawidłowa ergonomia pracy może doprowadzić do poważnego problemu, którym jest zespół cieśni nadgarstka.
Objawy:
Mają postać drętwienia i mrowienia w obrębie palców: kciuka, wskazującego, środkowego i serdecznego.
Określa się mianem parestezji i są zazwyczaj odczuwalne nad ranem lub w środku nocy. Niektóre czynności zaostrzające uciski, mogą doprowadzić do pojawienia się dolegliwości bólowych.
Zespół cieśni nadgarstka objawia się początkowo sporadycznym drętwieniem i bólem palców. Potem dolegliwości się nasilają i nocą nie dają spać. Jeśli ortopeda zaleci operację nadgarstka, nie broń się przed nią, bo to najlepszy sposób na wyleczenie zespołu cieśni nadgarstka.
Rehabilitacja zespołu cieśni nadgarstka:
Najlepszym wyborem okazuje się oczywiście fizjoterapia. Powszechnym trendem są oczywiście zabiegi fizykalne z zakresu elektroterapii, ultradźwięków czy pola magnetycznego, które mają na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz poprawę funkcjonowania pacjenta w codziennym życiu. Nie rozwiązują jednak przyczyny problemu! Zadaniem terapeuty będzie usunięcie ewentualnych restrykcji tkankowych, które nie muszą być tylko problemem samego kanału. Pamiętajmy, że przebiegające tam struktury naczyniowe i nerwowe mogą być zblokowane na innym poziomie, co da z kolei rzutowany objaw o charakterze wspomnianej cieśni. Najważniejszą więc rolę odgrywa prawidłowo postawiona diagnoza, która jest możliwa tylko przy umiejętnie przeprowadzonym badaniu pacjenta.